Kursanalys: Klimatförändringen, vetenskap och samhälle (MVEN15) höstterminen 2024
Kursansvarig
Niklas Vareman
niklas [dot] vareman [at] med [dot] lu [dot] se (niklas[dot]vareman[at]med[dot]lu[dot]se)
Antal studenter
32
Antal svar
17
Betyg
10 G, 22 VG
Sammanfattning av kursvärderingen
Överlag var studenterna nöjda med kursen, sett från dem som fyllt i kursutvärdering (en av 17 ger den 2). De upplever den som relevant för utbildningen och att lärarna är inspirerande och motiverande. Den tvärvetenskapliga inriktningen uppskattas. Bra mix mellan ämnena och roligt med studenter från så olika bakgrund.
Kritiken gäller främst att Canvas och kursens planering bör vara tydligare.
Någon kommentar om att kursinnehållet inte riktigt stämmer överens med kursmålen så som de är uttryckta i kursbeskrivningen. Mer om detta nedan.
Lärarlagets kommentarer
Kursmålen behöver fortfarande ändras. En grund för detta har tagits fram av en av lärarna som del av pedagogisk kurs. En lärare på kursen slutar efter årets medverkan och detta behöver lösas. Litteraturen på den samhällsvetenskapliga delen av kursen ses över.
Utvärdering av förändringar sedan förra kursen
Inga avgörande förändringar sedan sist, förutom att Climate Fresk-övningen lades tidigare i kursen än förra gången vi hade den. Fungerar bättre som en introducerande övning.
Förslag till förändringar till nästa kurs
Eventuellt en ny lärare på den samhällsvetenskapliga delen av kursen.
Övriga lärare på kursen
Markku Rummukainen, Roger Hildingsson, Dan Hammarlund, David Harnesk, Emilia Ganslandt, Hanna Ekström.